LAŽNI BEŠAMEL OD ČIČOKE

 

Čičoka je mnogo zdrava, izdašna i ukusna biljčica i šteta je što se kod nas baš retko koristi u ishrani. Na zapadu je poznata kao jerusalemska artičoka i smatra se delikatesom. Raste samoniklo tako da se ne prska i lako ju je gajiti. Posebno je dobra za ljude koji imaju problem sa šećerom. Može zameniti korenasto povrće i dati kremast ukus jelima mada ne sadrži ugljene hidrate koji remete nivo šećera. Ima u sebi 25-30 % inulina koji je prebiotik i kada se koristi sa probioticima zapravo je lek za dijabetes, autoimune bolesti  a dobra je i za smanjenje inflamacije u telu generalno. Kako čisti štetne bakterije u crevima, ako se jede neumereno pravi gasove u crevima. Može se spremati na mnogo načina, ja je volim sirovu u salati, napravila sam i turšijicu kao što se pravi kiseli kupus ali mi se ovaj sos ipak najviše sviđa. Nazvala sam ga lažnim bešamelom  jer me malo podseća na klasičan sos. Najlepši je topao, može se prelivati preko testenine, povrća na pari, raznih veganskih kotleta i sl. Mogu se koristiti i različiti začini po ukusu, neko može dodati beli luk, neko ren iz sirćeta, muškatni orah, vlašac, ukišeljene pečurke i koješta već po ukusu. Na slici je vlašac a sviđa mi se i sa renom. Ovo je veganski recept i kao takav je idealan za post, pogotovo za neke svečanije obroke.

 

Za ovaj sos je potebno:

  • 250 gr sirovih indijskih oraha
  • 2 kašike organske kokosove masnoće-ulja
  • malo limunovog soka
  • so
  • tri velike čičoke
  • crni biber
  • voda

Najpre treba napraviti probiotik, tj. kiselu pavlaku od indijskih oraha. To treba raditi dva do tri dana pre nego planirate sos  da koristite. Zvuči komplikovano ali je zapravo vrlo praktično jer sve možete spremiti ranije i onda vam treba samo 20 min da sve spojite.

 

 

Kisela pavlaka:

Potopite orašćiće u vodu preko noći. Ujutru dobro isperite više puta. Procedite ih i stavite u blender, dodajte pola kašičice soli ili po ukusu, dodajte kašičicu limunovog soka, ravnu kašiku kokosove masnoće i vode do nivoa oraščića. Dobro blendujte sve dok ne dobijete glatku kremu. Prebacite u posudu u frižider i ostavite da fermentiše. Prva dva dana će biti sladunjavo, nakon 5 dana prilično kiselo.  U blender ubacite litar vode, blendujte 30sec i dobičete odlično biljno mleko koje stajanjem takođe fermentiše. Osim toga, ovo je idealan način da operete blender.

 

Sos:

Uključite ringlu na srednje jako i stavite kašiku kokosove masnoće.  Dodajte prethodno opranu čičoku, oguljeno i na tanke šnite isečeno gomolje. Dodajte soli. Dinstajte poklopljeno oko 20 min dok potpuno ne smekša. Ako je suviše suvo dok se dinsta, dodajte kašiku, dve vode. Ne sme da se lepi ili gori, mora ostati belo. Tada dodajte gotovu pavlaku po ukusu, dodajte začine. Na tri, četiri čičoke ja sam stavila oko 100gr pavlake. Poklopite i krčkajte 5, 6 minuta na laganoj vatri, stavite biber i sklonite. Ovo je varivo koje je gustine restovanog krompira i može se takvo jesti. Može se blendovati i tada dobijete pire. Ako dodate i malo mleka od oraščića, dobijete sos. Sve tri varijante su mi se svidele. Može se jesti i hladno ali je mnogo ukusnije vruće. Pošto se ne radi o brašnu, sve se lako čisti što nije zanemarljivo:).

 

No Comments Yet.

Leave a Reply